• حضور رئیس جمهور در نشست ایران هوشمند و مراسم گشایش بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی الکامپ

    کد: 27118
    تاریخ: ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
    منبع خبر: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
    تعداد بازدید: 29
    رئیس جمهور در نشست ایران هوشمند :
    فضای مجازی مشارکت مردم در اداره کشور را آسان تر کرده / دولت همه تلاش خود را برای تقویت فضای مجازی بکار می گیرد/قدردانی از همه تلاش گران در عرصه توسعه و تقویت فضای مجازی

    «ایران هوشمند» ایرانی است بهره‌مند از نیروی انسانی خلاق که چالش‌ها را فرصت بروز نوآوری می‌داند؛ ایران هوشمند یعنی کشوری که در آن توسعه اقتصاد دیجیتال برای حمایت از کسب و کارهای نوپا به یک روال تبدیل شده باشد. ایران هوشمند یعنی حکمرانی هوشمند، یعنی مبارزه با فساد و ایجاد سازوکارهای شفاف در خدمات اداری و در دسترس بودن انواع خدمات عمومی در گوشی همراه هر ایرانی؛ ایران هوشمند یعنی ایران متصل به جهان اما مقاوم‌سازی شده در برابر سلطه فناورانه؛ ایران هوشمند آینده روشن را برای نسل امروز و فردای خود به ارمغان می‌آورد، آینده‌ای که همین نسل خوشفکر جوان ایرانی خواهد ساخت.

    هدف از ایران هوشمند و طرح‌های متعدد ذیل آن ایجاد ثروت از طریق اقتصاد دیجیتال است و استارتاپ‌ها به‌عنوان فوتون‌های روشن‌کننده اقتصاد دیجیتال نقشی مهم در این زمینه خواهند داشت. برنامه «ایران هوشمند» با رویکرد ارتقای جایگاه اقتصاد دیجیتال، موجب تسهیل اتصال بخش خصوصی کشور به اقتصاد جهانی و رونق همکاری‌های منطقه‌ای شده و می‌تواند باطل السحر تحریم‌های یک‌جانبه و پروژه منزوی‌سازی ایران باشد.

    آینده روشن در گرو ایران هوشمند است و یکی از مهم‌ترین راهبردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوره فعلی تقویت اقتصاد دیجیتال و حمایت از کسب‌وکارهای نوپاست که در نهایت منجر به کارآفرینی در این حوزه می‌شود.

     رییس جمهوری با بیان اینکه یکی از افتخارات دولت‌های یازدهم و دوازدهم این است که تسهیلات لازم برای نسل جوان و کشور را برای استفاده از اقتصاد و تحولات اجتماعی فضای مجازی ایجاد کرده است، گفت: این یک واقعیت است چه بخواهیم چه نخواهیم، همه باید توجه داشته باشیم این فضای جدید می‌تواند برای نسل ما، کشور ما، منطقه و جهان یک فرصت و نه تهدید باشد.

    به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و به نقل از ایرنا، حسن روحانی رییس جمهوری عصر چهارشنبه در همایش «ایران هوشمند» در سالن اجلاس سران با ذکر این مطلب افزود: دنیای امروز دنیایی است که در آن با یک انقلاب بزرگ دیجیتالی یا فضای مجازی مواجه هستیم و البته در هر مکانی عده‌ای هستند که می‌خواهند از آن فضا به نفع شخصی یا جمعی خودشان سو استفاده کنند اما هیچ وقت نمی‌شود یک حرکت بزرگ و جهانی را به خاطر عده‌ای که ممکن است سو استفاده کنند تعطیل کرد.

    رییس جمهوری ادامه داد: امروز همه شهرهای کشور و ۷۸ درصد روستاهای ما قادر هستند از اینترنت تلفن همراه نسل ۳ و ۴  استفاده کنند و این یکی از افتخارات دولت در زمینه ایجاد فضای جدید، هم برای کسب و کار و هم برای تحولات اجتماعی و سیاسی است.
    ‌روحانی با اشاره به اینکه آنچه که ما به عنوان فضای مجازی می‌نامیم و در مسیر آن برای ایران هوشمند حرکت می‌کنیم، تنها بحث اقتصاد و اشتغال نیست، تصریح کرد: حتی از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و سیاسی این فضای مجازی است که مشارکت مردم را  در همه امور و اداره کشور آسان‌تر کرده است. در این فضای مجازی است که  مردم روزانه به مشروعیت حاکمان نمره می‌دهند و می گویند این حاکمان و مسئولین تا چه حد مورد مقبولیت و مشروعیت هستند و این فضای مجازی است که امروز برای تحولات سیاسی و اجتماعی ما یک فرصت به وجود آورده است.

    وی با اشاره به حضور خود در جمع فعالان فضای کسب و کارهای جدید خاطرنشان کرد: من قبل از حضور در این جلسه در خدمت عزیزانی بودم که فضای کسب و کارهای جدید را در این کشور به وجود آورده اند، استارت آپ‌هایی که تحولات بزرگی را از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به وجود آورده اند.
    رییس جمهوری اضافه کرد: اینکه امروز می بینیم یک استارت آپ اشتغال عظیمی ایجاد کرده و هزاران شغل مستقیم و بیش از یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل غیرمستقیم به وجود آورده است، یک تحول بزرگ در کشور ما است.

    روحانی با بیان اینکه امروز از این طریق می‌توانیم اشتغالی که به نفع کشور باشد را سریعتر ایجاد کنیم، گفت: اینکه یک استارت آپ در عرض چهار سال و نیم بتواند این حجم بزرگ از اشتغال را ایجاد کند افتخاری بزرگ برای نسل جوان و تحصیل کرده ما و تحول برای ایجاد رفاه اجتماعی مردم است.
    رئیس شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: شما امروز فرزندتان، مادرتان، پدربزرگتان را از طریق همین استارت آپ به سفر درون شهری می‌فرستید. مبدا، مقصد و مسیر حرکت را می توانید کنترل کنید و راننده را می شناسید، این امنیت و رفاه را این استارت آپ ایجاد کرده است.
    وی افزود: اینکه امروز یک روستایی قادر است در خانه خود شغل و صنعتی را ایجاد کند و صنایع دستی خودش را مستقیم در بازار عرضه کند و همانجا مشتری خودش را پیدا کند کاری بسیار عظیم و بزرگ است که دانش فناوری اطلاعات برای ما به وجود آورده است.

    فاصله بین شرایط مدرن و سنتی را باید از بین ببریم

    روحانی با اشاره به سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره شکاف نسلی، گفت: امروز با این واقعیت که میان فضای مجازی که یک شرایط مدرن است با شرایط سنتی دیروز، یک فاصله وجود دارد مواجه هستیم. البته ممکن است این فاصله یک دره و یا کمتر باشد اما این فاصله وجود دارد. ما باید این فاصله را کم کنیم و از بین ببریم و البته این کار ساده و آسان نیست.
    رییس جمهوری با اشاره به بازدید از نمایشگاه استارت آپ ها و ارائه گزارش فعالیت ها در حاشیه سالن همایش، تصریح کرد: قوانین جدید با قوانین و مقررات امروز متفاوت است، اگر این جوانان و اراده قدرتمند جوانی آنها نبود با توجه به موانع پیش رو که برای اخذ مجوز برای آنها وجود دارد، محصولات نمایشگاهی امروز امکان پذیر نبود.
    وی افزود: بخشی از بار مسئولیت بر دوش دولت است تا بتواند مشکلات و موانع جوانان و فعالان در این حوزه را مرتفع کند. البته یک نگرانی هم ممکن است در ذهن مردم باشد و همه ما باید آن نگرانی را برطرف کنیم.
    رییس جمهوری با بیان اینکه دنیای جدید فرصتی برای ما ایجاد کرده است، گفت: ممکن است کاربرانی هم باشند که از این فضا سو استفاده کنند و حیثیت، آبرو، اموال و امنیت مردم را مورد سو استفاده قرار دهند، بنابراین باید جلوی این سو استفاده ها را هم بگیریم.

     نسل جوان با این شرایط خود را منطبق کنند و از این فضا حداکثر استفاده را ببرند

    روحانی با تاکید بر اینکه ما به یک فضای مجازی آسان و ارزان و مقرراتی نیاز داریم که مردم بتوانند به راحتی از این فضا استفاده کنند، خاطرنشان کرد: همچنین به سواد دیجیتالی نیاز داریم و باید نسل جوان و جامعه ما با این شرایط خود را منطبق کنند و از این فضا حداکثر استفاده را ببرند.
    رییس شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: امروز راهی جز همکاری همه قوا و نمایندگان آنها در شورای عالی فضای مجازی کشور نداریم. بدون این همکاری ها و بدون تشویق عملی جامعه، ما و همه مسئولان، از نسل جوان فعال این اتفاقات و موفقیت‌ها امکان پذیر نیست.
    وی  با اعلام اینکه در شرایطی قرار داریم که باید به رغم تحریم‌ها، یکجانبه‌گرایی‌ها که قدرت‌های بزرگ از طریق فضای مجازی اعمال می کنند و می‌خواهند بر کشورها سلطه داشته باشند، افزود: امروز راهی جز پیشرفت علم، خود اتکایی و همکاری با کشورهای دوست وجود ندارد.

    دولت بر باز بودن فضای مجازی ایستادگی می کند

    رییس جمهوری با بیان اینکه ما بایستی قدرت فناوری را در فضای مجازی را بالا برده و جلوی سو استفاده قدرت‌هایی که به دنبال یکجانبه گرایی هستند، ایستادگی کنیم و بتوانیم در مسیر پیشرفت جامعه حرکت کنیم، اظهار کرد: بی‌تردید امروز برای انجام تمام امور جامعه و کشور همچون مسائل فرهنگی، بهداشتی، علمی و همچنین مسائل فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی راهی جز اینکه از این فضا استفاده و بهره برداری کنیم وجود ندارد.

    روحانی ادامه داد: برای اینکه بتوانیم بازارمان را با تولیدگران کشورمان و علم خود را با فناوری جدید آشتی دهیم، راهی جز این نداریم که از این علم و دانش و دنیای دیجیتال به خوبی استفاده و بهره برداری کنیم.

    رییس جمهوری با بیان اینکه دولت از همه توان خود، از لحاظ مقررات و تسهیل‌گری مقررات و هر اقدامی که در امکان دولت باشد استفاده می کند و در اختیار همه جوانان در این کسب و کارهای نوپا  قرار می دهد، گفت: من می خواهم از ملت بزرگ ایران، از نسل جوان، دانشگاه‌های کشور، وزارت خانه‌ها و بخش‌های مختلفی که در زمینه فضای جدیدی که برای نسل جوان ما، برای دختران و پسران ما و همچنین روستاییان و شهرهای ما به وجود آورده اند، سپاسگزاری و تشکر کرده و این قول را بدهم که دولت بر مبنای اصولی که از همان روز اول به مردم قول داده بود برای بازبودن این فضا ایستادگی می کند.

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اردبیل می باشد.
مجری: پورتال سامان