• مجوز استخراج رمزارز را وزارت صمت صادر می‌کند

    کد: 27318
    تاریخ: ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
    منبع خبر:
    تعداد بازدید: 205
    مجوز استخراج رمزارز را وزارت صمت صادر می‌کند

    فعالیت در حوزه‌ی رمزارز و استخراج آن در سال‌های اخیر موضوع بحث و اظهارنظرهای گوناگون مقام‌های کشور بوده است. برخی اوقات به‌‌صورت کلی هرگونه فعالیت غیرقانونی تلقی شد و در برخی مواقع، شرایطی برای استخراج و تبادل قانونی مطرح شدند. به‌هرحال در ماه‌های اخیر، روند قانونی‌شدن وضعیتی جدی‌تر به‌خود گرفت و شاید در آینده‌ی نه‌چندان دور، فعالیت رسمی استخراج‌کننده‌های رمزارز را در ایران شاهد باشیم.

    فرزاد اسماعیل‌زاده، مدیر دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، آخرین مقام مسئولی بود که درباره‌ی روند قانونی‌شدن استخراج رمزارز اظهارنظر کرد. او با اشاره به مصوبه‌ی استخراج رمزارز در هیئت دولت اعلام کرد وزارت صمت مجوز استخراج رمزارز را صادر خواهد کرد. اسماعیل‌زاده در ادامه‌ی صحبت‌های خود به نیاز کسب‌وکارهای مبتنی‌بر استخراج رمزارز به برق و پهنای باند مناسب اشاره کرد. از دیدگاه او، به‌‌دلیل همین نیازها پیش از اعطای مجوز باید تأییدیه‌های لازم از وزارت‌های نیرو و ارتباطات و فناوری اطلاعات دریافت شود.

    خصوصیات تجهیزات استخراج رمزارز از موضوعات دیگری بود که اسماعیل‌زاده به آن اشاره کرد. او می‌گوید تجهیزات استخراجی به‌منظور به‌حداقل‌رساندن هدررفت انرژی باید برچسب انرژی داشته باشند و تجهیزات باید از محصولات به‌روز بازار انتخاب شوند. از نکات مهم دیگر صحبت‌های این مقام مسئول می‌توان به پیش‌نیاز فعالیت حقوقی استخراج‌کننده اشاره کرد. اسماعیل‌زاده می‌گوید شخصیت حقوقی مذکور باید فعالیتی مرتبط درزمینه‌ی فناوری اطلاعات داشته باشد و متخصصان حوزه هم در واحد مذکور جذب شوند.

    مدیر دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صمت درپایان صحبت‌هایش به تدوین استانداردها و دستور‌العمل دریافت مجوز اشاره کرد که اکنون در حال انجام است.

    نام:
    پست الکترونیک:
    شرح نظر:
     
کلیه حقوق متعلق به سازمان نظام صنفی رایانه ای استان اردبیل می باشد.
مجری: پورتال سامان